Bosch Kuzulu Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması 

Bosch Kuzulu Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması 

 Günümüz dünyasında iş hayatının vermiş olduğu yorgunluklardan, havanın bunaltıcı sıcaklarından, insanların yorucu tantanalarından ötürü birçok insan evinde evcil hayvan beslemektedir ve bu yönde çeşitli teknik, bilgi, beceri ve taktikleri bilmesi gerekmektedir. Günümüz dünyasında hayvanlar artık insanlığı çepeçevre sarmış ve kendilerini bizlere bir dost, bir kardeş, bir evlat gibi sevdirmeyi başarmışlardır. Hayvanları kendimize dost etmemizdeki en önemli sebeplerinden satılık rottweiler birisi hayvanlarımızın bize göstermiş olduğu sadakatleri değil mi? aslında. Bizler onların bakımını yaptıkça onlar bizi koruma altına almış, güvenliğimizi ve sevgi ihtiyacımızı birazda olsa onlar sayesinde karşılamış duruma gelmiş bulunmaktayız.  

 Hayvanlarımızı bazen zor durumda kaldığımızda sırdaş, bazen sıkıştığımızda kardeş, evlat yerine koyduğumuz bile olmuştur. Hayvan sevgisini aşılamış kendine hayvan sevgisini pay edinmiş bir birey hayvan bakımı ve doğru mama seçimlerine verdiği sevgi ve değer kadar dikkate almış duruma gelmiştir. İnsanlığın ortak noktası birlik, beraberlik ve kardeşlikten öte olmaması gerektiği bu dünya da bazen tartıştığımız bazen kızdığımız bazen öfkelendiğimiz kişiler en yakınımızdaki annemiz, babamız, kardeşimiz ve ondan daha ötesi bir ömür boyu bir yastığa baş koyacağımız eşimizle bile tartışmaktayız. Fakat kendimize dost edindiğimiz hayvanlar öyle mi? Sıkıştığımızda başımız dara düştüğünde ona öfkelensek bağırsak bile bir hayvan sesini bile çıkaramayacağı için bizi dinlemek zorunda değil mi? Hayvanların en önemli özelliklerinden birisi bakımlarını yapan satılık rottweiler yavrusu sahiplerine sadakat göstermektir aslında. Hayvan sadakati denildiğinde aslında ilk akla gelen köpekler değil midir? Bizler böylesine sadık bir hayvanı beslerken bazı şeylere de dikkat etmemiz gerekiyor. Köpek bakımı sırasında ilk yapılması gereken köpeğin ev ortamında rahat ve güvende olmasını hissettirmektir. Yemeği, suyu, yatağı ve oynayabileceği birkaç oyuncak ile bu ortamı sağlanabilir. Köpeğimizin sağlıklı gelişimi ve uzun ömürlü olabilmesi için beslenme de oldukça önemlidir. Bu nedenle kuru mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Köpek mamasının ilk içeriği et ile başlamalıdır.  

Yani mamanın çoğunluğunda et bulunmalıdır. Katkı maddeleri bulunmamalı ve en önemlisi de antioksidan içermemelidir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olması gereken mamaların, aynı zamanda taze olmasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Köpek mamalarında ki zararlı maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz aslında; 

 • BHT, BHA, Ethoxyquin katkı maddeleri 
 • %1-%30 arası düşük et oranına sahip olması 
 • Buğday, pirinç, arpa, sorgum, mısır gibi tahıllar 
 • Animal digest (dijest)  
 • Hayvansal yağlar ve hayvansal proteinler 
 • Dehidre edilmiş rottweiler hayvansal proteinler 
 • Bitkisel Protein İzolatı 
 • Kanatlı proteini 
 • Sentetik (yapay) antioksidanlar ve sentetik ürünler 
 • Tahıl yan ürünleri 
 • Gluten 
 • Et yan ürünleri ve et türevleri 
 • Renklendirici, koruyucu ve katkı maddeleri 
 • Soya, soya yağı, soya unu gibi soya ve türevleri 
 • Yapay tatlandırıcılar 
 • Karbonhidrat oranının fazla olması 
 • Besin değerlerinin yapay kaynaklardan sağlanması 
 • Süt ve süt ürünleri 
 • Glisemik indeksi yüksek besinler 

 Eğer kullandığınız bu maddelerden herhangi biri bulunmaktaysa o mamayı değişmeniz gerekmektedir. Çünkü bu maddeler köpek beslenmesinde sağlıksız ve zararlı içecekler olarak adlandırılmaktadır. Mama seçiminde köpeğin cinsi, yaşı ve ırkı oldukça önemli noktalardan bir tanesi. Bu nedenle veteriner ile görüştükten sonra uygun mama seçimi sağlanabilir.  

Kaliteli köpek mamalarında karbonhidrat değerleri dengelenmiştir. Aslında bütün bunları içeren ve köpekler için en çok kullanılan ve özenle tavsiye edilen Bosch Kuzulu Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması oldukça kullanışlı mamalardan bir tanesidir. Bosch Kuzulu Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması ile beslenen köpeklerimiz sağlıklı, huzurlu ve rahat bir şekilde yaşamını devam ettirmektedir.  

 Yukarıda üzerinde özenle bahsettiğimiz hayvan sevgisi bir insanın içindeki şiddet eğilimini yok etmekte birebirdir aslında. Hayvana sevgi gösteren bütün dünya güzelliklerini sevmez mi? Yaratılanı severim yaratandan ötürü felsefesi insanlığımızın ve hayvanlarımızın ideolojisinden gelmektedir aslında. Hayatımızda gündelik yaşamımızda değişen onca şey varken yeri geldiğinde iş hayatımızda okul hayatımızda arkadaşlarımızdan ayrılıyorken bizimle beraber her daim gelebilen hayvanlar değil mi? Onlar bizlerin sırdaşları, yoldaşları olmuyorlar mı? Bu nedenle hayvanlarımızın değerini, kıymetini, bizlere vermiş olduğu sadakatlerini bilerek yaşayarak hayatın güzelliklerinden dem almanız ümidiyle hepiniz hoşçakalın hayvan sevgisi ile esen kalın.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: