Bosch Senıor Yaşlı Köpek Maması 

Bosch Senıor Yaşlı Köpek Maması 

 Köpeklerimizin 7 yaş sonrası yaşlılık dönemi olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde köpekler aslında biz insanlarda ki semptomlar ile aynı tepkimeleri gösterirler. Metabolizmaları yavaşlar, daha sık hastalanırlar, daha az enerjileri vardır ve miskinleşirler. Vitaminlere ve proteinlere ihtiyaçları vardır. Sürekli veterinere kontrole gitmeleri gerekir. Hassas ev şartlarında sokak türlerine göre daha çabuk çökebilmektedirler. Her konu da daha hassa olan köpeklerimizin en hassas rottweiler davranılması gerekilen konulardan biri de beslenmeleridir. Sağlıklı beslenmeyen her canlı akranlarına göre çok daha dayanıksız olurlar. Ama köpek ve kediler için bu durum diğer evcil hayvan türlerine göre daha zor geçer. Çok çeşitli mamaları vardır. Hangi mamayı tercih edeceğimizi belirleyebilmemiz ancak profesyonel tavsiyeler ile mümkün olur. Veteriner, pet shop satıcıları ve senelerdir birkaç köpek besleyen hayvan sever dostlarımıza danışarak belirleyebileceğimiz mama türlerini mutlak süratle güvenilir yerlerden almamız gerekir. Aslında bazı markalara ülkemizde daha sık rastlıyoruz. Bu markalardan bosch senior yaşlı köpek maması pek çok köpek besleyen dostlarımız tarafından bilinmektedir.  

 Bosch senior yaşlı köpek mamaları 7 yaşını geçmiş köpeklerimiz için ideal amalardan biridir. 2, 5 – 5 -7, 5 ve 12. 5 kiloluk olanları satıştadır. Bu ürünler metabolizma ve sindirim sistemiyle alakalı olan organlarımızın üzerinde ki yükü azaltmak için önemli ölçü de protein, sodyum ve fosforun miktarları azaltılmıştır. Yaşlılığın vermiş olduğu hareketsizliğin kilo olarak alınmasını önlemek amacıyla da ürünler de yağı baya azaltılarak daha sağlıklı bir mama haline gelinmesi hedeflenmiştir. Hücrelerin yaşlanmasını önlemek için e vitamini ve selesyum oranları arttırılarak dostlarımızın daha dinç olmaları hedeflenmiştir. Eklem ve kıkırdak gelişimi ya da erimemesini destekleyici yeşil dudaklı midye mamaya ek takviye olarak katılmıştır. İçeriğinde ek olarak;taze kümesli hayvan eti, midye tozu, arpa, pirinç, mısır, buğday, hayvansal yağ, şekersiz pancar posası, balık unu hidrolize yağ ve hidrolize et, balık yağı ve sodyum klorür kullanılmıştır. Bu karışımlar sonucu temiz ve lezzetli mama üretme çabasıyla sodyum ve proteini azaltan bosch senior üretici firması lezzet testlerinde ise köpeklerin mamayı severe yediğini açıklamıştı. Yaşlanmayı geciktirecek vücudu daha dinç tutacak vitaminlerin bolca kullanıldığı mamayı neredeyse bütün pet shoplar da bulabilir, internetten de sipariş edebilirsiniz. Fakat satılık rottweiler yavrusu hiçbir açık mamayı satın almamamızı isteyen veterinerlerimizin de bu isteklerini göz ardı etmemeliyiz. Zira açık olan ürünlerin çabuk bayatladığı hayvanları zehirlediği zehirlenmese bile dostlarımızın yedi mamanın lezzetsiz olduğunu açıklanmaktadırlar. Kuru ve ıslak mama tüketimi de dikkat etmemiz gereken başka bir maddedir. Zira tüm yaşlı köpek mamaları ıslatılarak yedirilmez. Bazıları ise kuru değil ıslatılarak dostlarımıza servis edilir.  

Bosch senior da her iki türlü köpeklerimize mama yedirebiliriz. Gerek paketinin klipsli olması gerekse de mamalarda taze etin kullanılmış olması mamanın ömrünün de daha uzun süre fresh kalmasını sağlar. Zaten markanın fiyatlarının akranlarının biraz daha üstünde olmasının sebeplerinden biriside budur. Yine de mama seçimi yaparken fiyattan çok köpeğinizin hangi mama türüne satılık rottweiler daha çok ihtiyacı olduğunu bilerek yapmamız da fayda var. Zaten yaşlılık süresince sürekli veterinere götürecek olduğumuz dostlarımızın (hastalansın ya da hastalanmasın bu dönemde sık sık veterinere götürmemiz gereklidir) bu süreçte hangi mamaya ihtiyacı olduğunu vücudun da nelerin eksik nelerin fazla ve hayvanın neye ihtiyacı olduğu konusunda bilgilendirilmiş olacağız. Marka ile karşılaştırabilmemiz için bazı ufak tüyolara da sahip olmamız gerekir.  

 Mesela yaşlılık dönemine girmiş olan dostlarımıza protein değerleri düşük, hayvan yan ürünlerinin olmadığı taze, bitkisel proteinin hiç olmaması ya da çok az bir miktarda olması, alerjen ve kimyasal maddeler içermeyen, katkı maddesi renklendirici ve koku desteği olmayan, birden fazla tahıl çeşidini bünyesinde bulunduran ve yine protein yerine protein tozlarının içinde bulunduğu mamaların verilmemesi bunlar yerine yukarıda saydığımız özellikleri bünyesinde bulunduran mamaların satın alınması gerektiğini bilmeliyiz. Tercihlerimizi hiçbir şey bilmiyorsak bu doğrultuda yaparsak en azından lezzetli ve vitamin dolu bir mama ile köpeklerimizi beslemiş oluruz.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: